EUROOPPALAINEN ATOMIVOIMA-KRIITTINEN 
KONFERENSSI HELSINGISSÄ 9.-11.11.2007

EUROPEAN NUCLEAR CRITICAL CONFERENCE 2007

 KarttaLehdistötiedoteViimeisin ohjelmaPDF

 
EUROOPPALAINEN ATOMIVOIMA-KRIITTINEN 
KONFERENSSI HELSINGISSÄ 9.-11.11.2007

Torstai 8 marraskuuta
Iltapäivällä eurooppalainen tapahtuma Italian Suurlähetystön edessä.
Marraskuun 8. päivänä tulee kuluneeksi 20 vuotta siitä, kun Italiassa järjestettiin kuuluisa kansanäänestys atomivoimaa vastaan. Kansa päätti ylivoimaisella enemmistöllä kieltää atomivoiman Italiassa. Helsingin tapahtuma tukee kansainvälistä atomivoiman vastaista tapahtumaa Roomassa Italian Parlamentin edessä. Kirje Italian suurlähettiläälle

Perjantai 9. marraskuuta
09.15-10.00: Tapaaminen kahdeksan eduskuntaryhmän edustajan kanssa. Kansanedustajille tiedotetaan konferenssista ja siihen liittyvistä tärkeistä asioista (enintään 19 ulkom. vierasta).
Osoite: Mannerheimintie 30

10.00 Ms Sirpa Hartojoen, kauppa- ja teollisuusministeriön erikoisneuvonantajan, tapaaminen 
(6-7 ulkomaista vierasta). Osoite: Aleksanterinkatu 4

12.00 Lehdistötilaisuus 

13.30 – 16.00 Eurooppalainen kuulemistilaisuus Eduskunnan auditoriossa
Eurooppalainen kuulemistilaisuus Eduskunnan auditoriossa. Järjestää Eduskunnan Ympäristö- ja luontoryhmä. Osoite: Mannerheimintie 30

Puheenjohtajat
Pentti Tiusanen, kansanedustaja (VAS), Eduskunnan Ympäristö- ja luontoryhmän varapuheenjohtaja 
Satu Hassi, EU-parlamentin jäsen, Vihreät/Euroopan Vapaa Allianssi 

Eurooppalainen kuulemistilaisuus, jossa ulkomaiset vieraat asettavat kysymyksiä seuraaville tahoille:

Fortum, Peter Tuominen, Kehitys ja viestintä päällikkö
Fennovoima, Juhani Hyvärinen, Ydintekniikkajohtaja 
Kauppa- ja teollisuusminsteriön edustaja, Jorma Aurela, Yli-insinööri 
Karelia Resource Service, kiinnostunut uraanin louhinnasta
Eduskuntaryhmien edustajat
      Keskustan eduskuntaryhmä: kutsuttu
      Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä: kutsuttu
      SDP: kutsuttu
      Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä: Pentti Tiusanen
      Vihreä eduskuntaryhmä: Johanna Sumuvuori, (Heidi Hautala)
      Ruotsalainen eduskuntaryhmä: Christina Gestrin, Mats Nylund
      Kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä: kutsuttu
      Perussuomalaisten eduskuntaryhmä: Pirkko Ruohonen-Lerner 

Kutsutut, jotka kieltäytyvät osallistumasta:
      Energiayhtiö TVO, Olkiluoto III:n rakennuttaja
      Namura Finland Oy (Cooper Minerals Inc), uraanin etsintäyhtiö
      Areva/Cogema, suunnittelee uraanikaivoshankkeita, Olkiluoto III-reaktorin myyjä
      Posiva, vastaa käytetyn ydinpolttoaineen loppusijoitusvaraston rakentamisesta

13.40 – 14.05
Ulkomaiset vieraat kyselevät:
· Itävalta, Alexander Trinkl, Agenda X
· Iso-Britannia, Antony Frogatt, eneriga-alan konsultti, erikoistunut Britannian ja EU:n atomivoimateollisuuteen ja ympäristöpolitiikkaan
· Valkovenäjä, Antonina Yelistratova, Public Association "Ecohome" ja Antinuclear coalition
· Tshekin tasavalta, Monika Machova – Wittingerová, South Bohemian Mothers
· Tanska, Frede Hvelplund, Aalborgin yliopisto
· Viro, Argo Loo, useiden järjestöjen jäsen
· Ranska, Veronique Marchandier, Réseau Sortir du Nucléaire
· Saksa, Francis Althoff, Bürgerinitiative Lüchow-Dannenberg

14.05 – 14.20
Ministeriöiden, energiayhtiöiden ja kansanedustajien vastauksia

14.20 – 14.45
Ulkomaiset vieraat kyselevät:
· Kreikka, Paris Papatheodorou, MANWn hallituksen jäsen
· Hollanti, Peer de Rijk, World Information Service on Energy – WISE, Amsterdam
· Ukraina, Nadya Schevchenko, MAMA-86
· Italia, Laura Radiconcini, Amici della Terra (Maan Ystävät)
· Latvia, Alda Ozola, vihreän liikkeen puheenjohtaja
· Liettua, Saulius Piksrys, ATGAJA
· Norja, Tore Braend, Norwegian Society for the Conservation of Nature
· Portugali, Susana Fonseca Quercus – National Association for Nature Conservation

14.45 – 15.10
Ministeriöiden, energiayhtiöiden ja kansanedustajien vastauksia

15.10 – 15.40
Ulkomaiset vieraat kyselevät:
· Romania, Camelia Zamfir, Prietenii Pamantului (Maan Ystävät)
· Venäjä, Oleg Bodrov Green World
· Slovakia, Pavol Siroky, Za Matku Zem (For Mother Earth Slovakia)
· Slovenia, Smiljanka Jurecic, Association of Ecological Movements
· Espanja, Josep Puig, GCTPFNN, Group of Scientists and Technicians for a non nuclear future
· Ruotsi, Eva Linderoth, MILKAS, jäteasioiden sihteeristö
· Sveitsi, Sabine von Stockar, Atomienergian projektinjohtaja, SES – Schweizerische Energie-Stiftung
· Unkari, Andras Perger, Energia Klub
· Belgia, Daniel Meijers, Maan Ystävät Eurooppa

15.40 – 16.00
Ministeriöiden, energiayhtiöiden ja kansanedustajien vastauksia

Ulkomaiset vieraat:

- Belgia, Daniel Meijers, Maan Ystävät Eurooppa
- Espanja, Josep Puig, GCTPFNN, Group of Scientists and Technicians for a non nuclear future
- Hollanti, Peer de Rijk, World Information Service on Energy – WISE, Amsterdam
- Italia, Laura Radiconcini, Amici della Terra (Maan Ystävät)
- Itävalta, Alexander Trinkl, Agenda X 
- Iso-Britannia, Antony Frogatt, eneriga-alan konsultti
- Kreikka, Paris Papatheodorou, member of the board, MANW
- Latvia, Alda Ozola, vihreän liikkeen puheenjohtaja
- Liettua, Saulius Piksrys, ATGAJA
- Norja, Tore Braend, Norwegian Society for the Conservation of Nature
- Portugali, Susana Fonseca Quercus – National Association for Nature Conservation
- Ranska, Veronique Marchandier, Réseau Sortir du Nucléaire
- Romania, Camelia Zamfir, Prietenii Pamantului (Maan Ystävät)
- Ruotsi, Eva Linderoth, MILKAS, jäteasioiden sihteeristö
- Saksa, Francis Althoff, Bürgerinitiative Lüchow-Dannenberg
- Slovakia, Pavol Siroky, Za Matku Zem (For Mother Earth Slovakia) 
- Slovenia, Smiljanka Jurecic, Association of Ecological Movements
- Sveitsi, Sabine von Stockar, Atomienergian projektinjohtaja, SES – Schweizerische Energiestiftung
- Tanska, Frede Hvelplund, Aalborgin yliopisto
- Tshekin tasavalta, Monika Machova – Wittingerová, South Bohemian Mothers
- Ukraina, Nadya Schevchenko, MAMA-86
- Unkari, Andras Perger, Energia Klub
- Venäjä, Oleg Bodrov Green World
- Viro, Toomas Trapido, Estonian Greens
- Valkovenäjä, Antonina Yelistratova, Public Association "Ecohome" ja Antinuclear coalition

Suomalaiset puhujat

16.00 – 19.00   Lennäkkien jakoa Helsingissä

Lauantai 10. marraskuuta

Eurooppalainen atomivoima-kriittinen konferenssi 
Musiikkiyhdistys Bragen juhlasali, Kasarminkatu 28, 3 krs., Helsinki
 
Linkit esityksiin on merkitty lipuilla PDF tai HTML Käännös tai lyhennelmä

Suomen tilanne
8.15. Rekisteröityminen alkaa

Puheenjohtaja: Nils Torvalds, varapuheenjohtaja, RKP 
09.00 – 10.15     Avauspuheenvuoro: professori Markku Wilenius, Rooman Klubin jäsen
                        Thomas B. Johansson, professori ja Lundin Kansainvälisen Teollisen ja 
                           Ympäristötalouden instituutin johtaja, ”Maailmanlaajuisen energiatuotannon 
                           haasteet ja mahdollisuudet”PDF 3,4 Mt
                        Dörte Fouquet, juristi, European Renewable Energies Federation (EREF)
PDF 200 kt

Uusien reaktoreiden suunnittelu Suomessa
10.15 – 10.45     Jouni Nissinen, ympäristönsuojelupäällikkö, Suomen Luonnonsuojeluliitto
                         Thomas Rosenberg, sosiologi, entisen ydinjätteiden sijoitusta vastustavan
                           Loviisa-liikkeen puheenjohtaja. 
Uraaninlouhinta Suomessa
10.45 – 11.30     Tuomo Tormulainen, Kontiolahti/Eno
                           Mika Flöjt, Kuusamo 
                           Aaro Toivonen, Uraaniton-org., Porvoo

Käytetyn ydinpolttoaineen loppusijoitus Suomessa
11.30 – 11.55    Lauri Myllyvirta, Suomen Greenpeace 
Kahvi

Puheenjohtaja: Jouni Nissinen, ympäristönsuojelupäällikkö, Suomen Luonnonsuojeluliitto
Suomi ja ydinsulkusopimus
12.15 – 12.35    Laura Lodenius, Suomen Rauhanliitto

Euroopan tilanne
Ongelmia liittyen atomivoimaan (terveys, talous, ilmastomuutos, jne)
12.35 – 13.45    Ulla Slama, lääkäri, Suomi, ”Tshernobylin vaikutukset Suomessa”
                          Alfred Körblein, tri., diplomi fyysikko, aikaisemmin työskennellyt Münchenin 
                          ympäristö Instituutissa, ”Lapsuusajan syöpä Saksan atomivoimaloiden läheisyydessä” 
PDF 950 Kb
                          Bruno Chareyron/CRIIRAD, Ranska, ”Uraanin louhinta Ranskassa”  PDF 5,2 Mt
Lounas

Puheenjohtaja: Nalle Valtiala, kirjailija
14.45 – 15.40    - Antony Frogatt, energia-alan konsultti, Lontoo,  “Atomivoiman tilanne Euroopassa
                             ja sen  taloudellinen vaikutus tulevaisuuden kehitykseen ”   PDF 350 Kb
                          - Jan Beránek, Greenpeace, Slovakia, ”Atomivoima ja hiilioksiidiongelmat”

Uraaninlouhinta
15.40 – 16.40    - Manuel Pino, sosiologian professori  ja American Indian Studies –
                            korkeakoulun johtaja, Scottsdale, Arizona, USA
                          - Eia Liljegren-Palmaer, varapuheenjohtaja, Ruotsin atomivoimaa
                            vastustavaliike, Folkkampanjen mot kärnkraft/kärnvapen, 
                           ”Uraanin louhinta – paholaisen juuretPDF 8,5 Mt ruotsiksi/englanniksi

Radioaktiiviset jätteet
16.40 – 18.05    - Johan Swahn, MKG, Ruotsin kansalaisjärjestöjen ydinjätteen tarkastustoimisto
                           "Tilanne Ruotsissa”  PDF 1,2 Mb
                            - Nils-Axel Mörner, paleogeofysiikan ja geodynamiikan professor, Ruotsi,
                           ”Jätteiden kuivavarastointi kallioluolassa” 
                            - David Lowry, tutkija, fil.tri., Englanti, ”Iso-Britannian tilanne"
                            Katso myös: Draft Business Plan 2008/2011 PDF 5,9 Mt
                            - Francis Althoff, Bürgerinitiative Lüchow-Dannenberg, “Tilanne Saksassa” 

Atomivoiman vastustaminen Euroopassa
18.05 – 18.40      - Veronique Marchandier, Réseau Sortir du Nucléaire –järjestö, 
                            “Vastustus Ranskassa” 
                           - Regine Richter, Urgewald, Saksa, “Miten saada liikepankit nöyrtymään?” 
Illallinen

Sunnuntai 11. marraskuuta

Puheenjohtaja: Esko Seppänen, EU-parlamentin jäsen, Euroopan Yhtynyt Vasemmisto/Pohjoimaiden Vihreä Vasemmisto

Uusiutuvat energiat ja energiatehokkuus
09.00 – 11.00   - Ari Lampinen, energia ja ilmasto konsultti, Teknologia Elämän Puolesta,  ”Suomen
                            tilanne”
                         - Frede Hvelplund, professori, Aalborgin yliopisto, TanskaPDF 800 Kt
                          - Josep Puig, Espanja, GCTPFNN, ryhmä koostuen tiedemiehistä ja tekniikan
                             tutkijoista atomivoimattoman tulevaisuuden puolesta. PDF 2,4 Mb
                         - Göran Bryntse, teknologian tri., erikoistunut metsäteollisuuden
                           energiatehokkuuteen, ”Energiatehokkuus sellu- ja paperiteollisuudessa” 

Puheenjohtaja: Pekka Haavisto, kansanedustaja, Vihreä liitto
Baltian maiden  ja Venäjän tilanne
11.00 – 12.15     - Venäjä, Oleg Bodrov, fyysikko, ekologi, Green World
                           - Venäjä, Andrey Ozharovskiy, anti-nuclear campaigner, EcodefensePDF 8 Mt
                           - Latvia, Alda Ozola, Vihreän Liikkeen puheenjohtaja
                           - Liettua, Saulius Piksrys, ATGAJA
                           - Valkovenäjä, Antonina Yelistratova, Public Association "Ecohome" and 
                             Antinuclear coalition
                           - Viro, Argo Loo, Estonian Greens
Lounas

Yhteityöstrategioiden ja tulevaisuusnäkymien laatiminen
Puheenjohtaja: Ulla Klötzer, Naiset Atomivoimaa Vastaan –liike
13.30 – 17.00   - Eri maiden edustajien esittelyt kunkin maan tilanteesta 
                         - Keskustelua
                         - Johtopäätöksiä 
Konferenssin päättäminen

Konferenssin järjestäjät:
Eurooppalainen kuulemistilaisuus eduskunnan auditoriossa:
Eduskunnan Ympäristö- ja luontoryhmä yhteyshenkilö: Pentti Tiusanen, puh. 050-5113085

Eurooppalainen atomivoima-kriittinen konferenssi, 
Musiikkiyhdistys Bragen Juhlasali 28, 3.krs., Helsinki:
Naiset Atomivoimaa Vastaan –liike, yhteystiedot: Ulla Klötzer, ullaklotzer(at)yahoo.com
Naiset Rauhan Puolesta –liike, yhteystiedot: Lea Launokari, lea.launokari(at)nettilinja.fi
Edelleen Ei ydinvoimalle –kansalailiike, yhteystiedot: Anna-Liisa Mattsoff, almattsoff(at)yahoo.com
ja koordinaattori Sonja Österberg, sonja.osterberg(at)gmail.com

Mukana järjestelyissä:
Suomen Luonnonsuojeluliitto, Uudenmaan ympäristönsuojelupiiri, Vasemmistonuoret, Suomen Rauhanpuolustajat, Imatran osasto

Suomalaisia taloudellisia tukijoita (toistaiseksi):
Satu Hassi, MEP, Vihreät/Euroopan Vapaa Allianssi, Esko Seppänen, MEP, Euroopan Yhtynyt Vasemmisto/Pohjoismaiden Vihreä Vasemmisto, Claes Andersson (kansanedustaja, VAS) Pekka Haavisto (kansanedustaja, Vihreä Liito), Merja Kyllönen (kansanedustaja, VAS), Timo Soini (kansanedustaja, Perussuomalaiset), Johanna Sumuvuori (kansanedustaja Vihreä Liitto), Pentti Tiusanen (kansanedustaja, VAS), Nils Torvalds (RKP) ja yli 70 yksityistä henkilöä.

Tukijoita

Yksityishenkilöitä Taiteilijoita

Webmaster: uraanitieto@tormunet.fi

 

Etusivulle
Päivitetty 19.11.2007